Sparta

Sparta haridus ei pühendunud niivõrd vaimsetele oskustele, vaid üks peamisi eesmärke oli vapruse, distsiplineerituse ja valutaluvuse saavutamine. Lisaks füüsilisele treenimisele, oli ka läbi muusika ja tantsu õppimise eesmärk kutsuda üles vaprusele ja surmapõlgusele. Kasvatuse aluseks oli kasvatada mehed, kes oskavad alluda, taluda kannatusi ja lõpetada lahinguid väärikalt. Sõdurilt nõuti, et ta mitte mingil juhul ei lahkuks määratud rivikohalt, vastasel juhul ootas teda teiste meeste hukkamõist ning ignoreerimine, millele tavaliselt järgnes enesetapp, kuna häbi oli talumatu.
Sparta ajastul võeti enamasti peredel seitsmeaastased poisslapsed ära, ja neid kasvatati koolides, riigi hoolitsuse ja kontrolli all. Enne seitsmeaastaseks saamist pidi kasvatamisel osalema amm, kes harjutas last vähe sööma, mitte jonnima, mitte kartma pimedust ja kuuletuma. Kahekümneaastaselt pidi saama spartalasest sõjamees ning kolmekümneaastaselt sai spartalasest kodanik.
Hariduse korraldus
Koolides õpetati poisse. Õpetamise märksõnadeks olid distsipliin, kiitus ja karistus. Füüsiline kasvatus arenes intellektuaalse ja esteetilise arvel. Poistelt eeldati vaprust, julgust ja surmapõlgust. Seda kõike kutsuti üles marsilaulude saatel, mida lauldi kooris. Õpetati ka tundma nälga, et hiljem sõjas kergem oleks. Meetodite alla kuulub ka näiteks Artemise altaril poiste piitsutamine; see kestis terve päeva vältel ning tihti juhtus ka see, et mõni poiss suri antud hoopidesse. Teised aga võtsid seda lõbusalt, võisteldes omavahel, kes rohkem valu kannatab.
Ka tüdrukute õpetamisele pöörati tähelepanu. Tüdrukuid õpetati olema uhked ausas lahingus langenud isa, venna või poja üle.Tütarlastele oli ehitatud eraldi treeningplatsid, kus nad sooritasid kehalisi harjutusi, heitsid ketast ja said väljaõpet kuidas vajadusel oma lapsi ja kodu kaitsta. Eelkõige keskenduti laste kasvatamise alasele õppele.
Poistele aga õpetati lisaks muule ka toidu varastamist. See pidi muutma sõjaolukorras toidu leidmise lihtsamaks. Vargusega vahelejäämist peeti väga halvasti omandatud õppetunniks ning selle eest karistati.
Lisaks kuulus sõjaväelise väljaõppe juurde (alates 20-ndast eluaastast) ka sõdurite aegajalt Spartast salajasele retkele saatmine, mille eesmäriks oli tappa naaberlinlasi, et sõdurid omandaksid tapmise kogemusi.
Mõju järgnevatele ajastutele
Tänapäevaga sparta ajastu väga kokku ei lähe. Tol ajal oli väga tähtis olla võimas füüsilise poole pealt. Tänapäeval on tähtsamal kohal rohkem teadmised. Ehk jõutud on  arusaamale, et võitlemine ja sõda ei vii sihile. Tähtsal kohal on  endast vanemate inimeste austamine.
Põneva asjaoluna võib välja tuua meeste homoseksuaalseid suhteid, mida peeti Spartas täiesti normaalseks. Selle põhjuseks võib pidada poiste ja tüdrukute suurt eraldatust ning pikka kooselu samasoolistega (7 aastasest kuni 30-nda eluaastani). Selle tulemusel olid ka sõdides lahinguväljal täiesti normaalseks osaks armastajapaarid, kes tänu lähedastele suhetele olid täis suuremat võitlusvaimu, olles seeläbi sõjapidamises teistest edukamad.
Sparta kasvatuse negatiivsed küljed
  •         Kasvatati poisse, kes oskaksid lõpetada väärikalt lahinguid ehk surra lahingul
  •         Range distsipliin
  •         Kunst ning loovus ei eksisteerinud
  •         Karistamine
  •         Koorilaulud olid ainult sõjateemalised
  •         Tüdrukute hariduse piirang: lapse kasvatamine ning kodu kaitsmine
  •         Õpetada poisse teisi inimesi tapma
  •         Karm treening: piitsutamine
Sparta kasvatuse positiivsed aspektid
  •         Füüsiline treening
  •         Muusika ja tantsu õpetamine
  •         Poistele õpetati vaprust, julgust

No comments:

Post a Comment